Antec MEGA 1000W | 80 PLUS Gold | ATX12V3.1 & PCIe 5.1 | Fully Modular | 120mm HDB Fan – New
R1,819.76
The Foundation Your Build Deserves
Whether you’re assembling a no-compromise gaming rig or a professional workstation, the Antec MEGA 1000W gives you the clean, stable power your components need to perform at their absolute best — without wasting energy or generating excess heat.
Only the Cables You Need, None You Don’t
Quiet Power, Maximum Protection
The 120mm Hydro Dynamic Bearing fan keeps things cool and whisper-quiet under load, while a full suite of protection circuits — including OCP, OVP, OTP, and SCP — guard every component in your system around the clock.
36 in stockIn stock with Supplier - Ships in 2-3 working days
Compare|
Max Power Output
1000W |
|---|---|
Efficiency Certification
80 PLUS Gold (87% @ 20% load, 90% @ 50% load, 87% @ 100% load) |
PFC
Active PFC |
Power Good Signal
100–150ms |
Protection
OCP, OVP, UVP, SCP, OPP, OTP, SIP, NLO |
Form Factor
ATX12V3.1 |
|---|---|
Modular
Fully Modular |
Cooling Fan
120mm Hydro Dynamic Bearing (HDB) Silent Fan |
Dimensions
140 x 150 x 86 mm |
Weight
1320g |
Motherboard Connector
1 x 24(20+4) Pin MB |
PCIe Connector
1 x 16(12+4) Pin PCIe 5.1 12V-2×6 |
CPU Connectors
2 x 8(4+4) Pin CPU |
PCI-E Connectors
3 x 8(6+2) Pin PCI-E |
SATA Connectors
7 x SATA |
Molex Connectors
2 x Molex |
Input Voltage
100V–240V |
Input Current
12A–6A |
Input Frequency
50Hz–60Hz |