Back to products
Sony PlayStation 5 Slim | PS5 Digital Edition | 1TB SSD | 1x DualSense Wireless Controller | White – New
R13,499.00 Original price was: R13,499.00.R12,399.00Current price is: R12,399.00.
Sony PlayStation 5 Slim | PS5 Digital Edition | 1TB SSD | 1x DualSense Wireless Controller | White – New (Monday Madness)
R12,999.00
- PlayStation 5 Digital Edition console
- 1x DualSense Wireless Controller
- HDMI® cable (Ultra High Speed)
- AC power cord
- USB cable (USB-C to USB-A)
- Base
Categories: Gaming Consoles, Monday Madness
Tags: mm-2026-04-06, playstation 5
Description
| Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes (5.1) |
| Built-in Wi-Fi | Yes (Wi-Fi 6) |
| Ethernet Port | Yes |
| HDMI Cable Included | Yes |
| HDMI Outputs | 1 |
| HDMI Version | 2.1 |
| USB-A Ports | 2 |
| USB-C Ports | 1 |
| General Specifications | |
| Platform | PlayStation 5 |
| Backward Compatibility | PS4 Games |
| Optical / Disc Drive | No (Digital Edition) |
| HDR Support | Yes |
| Ray Tracing | Yes |
| Wireless Controller Included | Yes (1x DualSense) |
| Controller Motion Sensors | Yes |
| Controller Vibration Feedback | Yes (Haptic Feedback) |
| Headset Compatible | Yes |
| Colour | White |
| Display Specifications | |
| Maximum Resolution | 8K UHD (7680 x 4320) |
| 4K @ 120fps | Yes |
| 1080p @ 120fps | Yes |
| Processor Specifications | |
| CPU | AMD Zen 2, 8 Cores at 3.5GHz |
| GPU | AMD RDNA 2, 10.28 TFLOPS |
| Storage Specifications | |
| SSD Capacity | 1TB (Custom NVMe SSD) |
| Expandable Storage | Yes (M.2 NVMe SSD Slot) |
| Memory Specifications | |
| RAM Capacity | 16GB |
| RAM Type | GDDR6 |
| Boxed / Shipping Dimensions | |
| Net Weight | 3.2 kg |
| Height | 35.8 cm |
| Width | 9.6 cm |
| Length / Depth | 21.6 cm |
| Battery Specifications | |
| Batteries Included | Yes |
| Charging Cable Included | Yes (USB-C) |

