Dell 14 Plus 2-in-1 | 14-inch FHD+ Touch | Ultra 9 288V | 32GB RAM | 1TB SSD | Intel Arc Graphics – New
R36,999.00 Original price was: R36,999.00.R30,999.00Current price is: R30,999.00.
Features:
Versatility looks better than ever
Sleek 14-inch 2-in-1 with on-device Copilot+ powered by Intel CoreUltra processors, with stunning performance that powers the newest AI experiences and incredible battery life for seamless on-the-go multitasking with versatile working modes.
Tackle the newest AI experiences with ease. Do more in less time with on-device AI seamlessly and efficiently without draining your battery. Get real time intelligent assistance anywhere you go. Let AI draft quick emails, summarize documents, create a blog post or custom visuals.
Stylish inside and out
– Sleek modern comfortable device: 16.39 mm at its thickest point and starting at 1.61 kgs with a clean new look and a comfortable 180-degree hinge.
– Built-in Webcam: Featuring FHD+ webcamfor crystal clear video calls.
– Amazing Battery life: An impressive battery life od up to 24 hours.
– Speaker quality audio: Speaker quality speakers for an immersive surround sound experience.
– Fingerprint Reader: Built-in Finger print reader for instant, secure access.
– AI noise cancellation: Enjoy clear distraction free calls and recordings for an enhanced communication experience.
– Express Charge: Quickly boost your charge with ExpressCharge, recharging your battery to 80% in just 60 minutes.
– Plenty of Ports: Connect easily wherever you are with a variety of ports.
– WiFi 7: Experience fast, reliable internet connectivity.
– Built-in NPU: Equipped with the latest Intel Core Ultra processors with built-in NPU to tackle the newest AI experiences with ease.
– Up to FHD+ resolution: A stunning tall screen with for sharp clear visuals.
Out of stock
Compare| Condition | New Sealed |
| Display | 14.0″ FHD+, WVA, Touch w/ cover glass, 300nits, 45% NTSC, CR 800:1, 6+2 bit |
| Processor | Intel CoreUltra 9 processor 288V (12MB Cache, 8 cores, up to 5.1 GHz) |
| RAM | 32GB, LPDDR5x, 8533MT/s, Integrated |
| Storage | 1TB M.2 PCIe NVMeSolid State Drive |
| Graphics | Intel Arc140V Graphics |
| OS | Windows 11 Home |
| Colour | Icy Blue |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps) 1x Universal Audio Jack 1x HDMI 2.1 1x USB 3.2 (10 Gbps) Type-C port with DisplayPort 1.4 and Power Delivery 1x Thunderbolt 4 (40 Gbps) with DisplayPort 2.1 and Power Delivery |
| Packaging | Original – Sealed |
| Warranty | 1-Year EveryMonday Warranty If you experience any issues with your computer, contact us and we’ll book an express courier to collect the machine anywhere in SA.Please note that these machines are imported, and Dell South Africa will not honor the manufacturer’s warranty. However, rest assured, we will fully honor the warranty and facilitate the repair/replacement. |
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 30 × 15 cm |
Content missing
