“Twinkly Strings | 250-LED | 20 Meter | Black Wire” has been added to your basket. View basket
ASUS TUF GeForce RTX™ 5070 12GB GDDR7 OC Edition - New
R19,999.00 Original price was: R19,999.00.R15,999.00Current price is: R15,999.00.
Dell Pro 14 Premium | 14-inch FHD Non Touch | Intel Core Ultra 5 236V | 16GB RAM | 512GB SSD | Grey | Win 11 Pro – New (Damaged Box)
R33,999.00 Original price was: R33,999.00.R19,999.00Current price is: R19,999.00.
Work sleeker, lighter, and quieter
The Dell Pro 14 Premium is the lightest and slimmest 14″ laptop in the Dell Pro portfolio[3], crafted from premium 90% recycled magnesium[4] with a sleek design that won’t weigh you down in your bag or backpack. Lead with a device that fits you.
Built to travel wherever your work takes you, our durable laptops undergo rigorous MIL-STD testing to ensure reliability for your fleet.
World’s only commercial PC with an elegant Zero-Lattice Keyboard[5] featuring wide and deep keys for efficient and comfortable typing. Battery-Saving Mini-LED Backlit Technology reduces the keyboard’s power usage by up to 75% and extends battery life by approximately 4 hours[6].
Out of stock
Compare
Description
| Condition | These machine are new and sealed, boxes have some slight damage |
| Display | 14″, Non-touch , FHD+, 400 nit, Low power, 100% sRGB, Anti-Glare, ComfortView+, 8MP+IR Cam |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 5 236V, vPro® (40 TOPS NPU, 8 cores, up to 4.7 GHz) |
| RAM | 16 GB: LPDDR5x, 8533 MT/s (onboard) |
| Storage | 512 GB TLC SSD |
| Graphics | Integrated Intel® Arc™ graphics for Intel |
| OS | Windows 11 Pro |
| Colour | Silver/Grey |
| Ports | 2 Thunderbolt™ 4 (40 Gbps) with DisplayPort™ Alt Mode/USB Type-C/USB4/Power Delivery ports 1 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) with PowerShare port 1 HDMI 2.1 port 1 headset (headphone and microphone combo) port |
| Packaging | Original – Sealed |
| Warranty | 1 Year ( In case you have an issue with your computer, EveryMonday will facilitate the repair for you by sending it to the Authorised Distributor for repairs) |
Additional information
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 30 × 15 cm |
Dell Pro 14 Premium | 14-inch FHD Non Touch | Intel Core Ultra 5 236V | 16GB RAM | 512GB SSD | Grey | Win 11 Pro - New (Damaged Box)
Content missing
