“Apple MacBook Pro 14-Inch M5 | 10-Core CPU 10-Core GPU | 24GBRAM | 1TB SSD | Space Black (Power Adapter Included) – New” has been added to your basket. View basket
WINX 2.5" Fast Type C | Black | 1TB SSD
R2,199.00 Original price was: R2,199.00.R1,799.00Current price is: R1,799.00.
Alienware M16 16-inch QHD+ | i7-13700HX | 16GB RAM | 1TB SSD | RTX4060 8GB | Dark Metallic Moon – New
R49,999.00 Original price was: R49,999.00.R43,999.00Current price is: R43,999.00.
Boss-level power
Bask in every victory with the blazing speed of this 16-inch high-performance gaming laptop, featuring 13th Gen Intel® Core™ processors and NVIDIA® GeForce RTX™ 40 Series graphics cards. Play your most demanding games with 230W Total Power Performance with support for overclocking.
![]()
Uncompromised performance
Marathon gaming requires absolute power. Our advanced cooling technology, Alienware Cryo-tech™, is designed to maintain system stability – even during the most demanding sessions.
![]()
Out of stock
Compare
SKU:
35EM500
Categories: Computers, Alienware, Gamers & Designers, Promotion, Windows
Tags: alienware, all channels, dell, featured, windows
Description
| Condition | New |
| Display | 16″ QHD+ (2560 x 1600) 240Hz, 3ms, ComfortView Plus, NVIDIA G-SYNC + DDS, 100% DCI-P3, FHD IR Camera |
| Processor | 13th Gen Intel® Core™ i7-13700HX (30 MB cache, 16 cores, 24 threads, up to 5.00 GHz Turbo) |
| RAM | 16 GB: 2 x 8 GB, DDR5, 4800 MT/s |
| Storage | 1 TB, M.2, PCIe NVMe, SSD |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 4060, 8 GB GDDR6 |
| OS | Window 11 Home |
| Colour | Dark Metallic Moon |
| Ports | 2 Type-C Port (Thunderbolt™ 4.0, USB 4 Gen 2, DisplayPort 1.4, and 15W Power Delivery (3A/5V) capabilities) 1 USB Type-A 3.2 Gen 1 1 HDMI 2.1 Output port 1 Mini DisplayPort 1.4 1 Power/DC-in port 1 RJ-45 Ethernet Port 1 USB 3.2 Gen 1 Type-A with PowerShare Port 1 Global headset jack |
| Packaging | Original |
| Warranty | 1 Year Warranty In case you have an issue with your computer, Everymonday will facilitate the repair for you by sending it to the Authorised Distributor for repairs. |
Additional information
| Weight | 7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 30 × 25 cm |
FAQ
Content missing
