Apple MacBook Pro 14-Inch M4 Max | 14-Core CPU 32-Core GPU | 36GB Unified RAM | 1TB SSD | Silver – New
R76,999.00 Original price was: R76,999.00.R58,999.00Current price is: R58,999.00.
Features
Supercharged By M4 Max
M4 Max can handle the most challenging workflows like rendering intricate 3D content.
Built for Apple Intelligence¹
Apple Intelligence is the personal intelligence system that helps you write, express yourself and get things done effortlessly. With groundbreaking privacy protections, it
gives you peace of mind that no one else can access your data not even Apple.
Up to 22 Hours of Battery Life²
The 14-inch MacBook Pro delivers the same exceptional performance whether it’s running on battery or plugged in.
Apps Fly with Apple Silicon³
All your favourites, including Microsoft 365 and Adobe Creative Cloud, run lightning fast in macOS.
Out of stock
Compare| Condition | New Sealed |
| Display | 14-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display – Standard Glass |
| Processor | Apple M4 Max chip. 14-core CPU with 10 performance cores and 4 efficiency cores |
| RAM | 36GB unified memory |
| Storage | 1TB SSD |
| Graphics | 32-core GPU Hardware-accelerated ray tracing 16-core Neural Engine 410GB/s memory bandwidth |
| OS | Mac OS Ventura |
| Colour | Silver |
| Ports | SDXC card slot
HDMI port 3.5 mm headphone jack MagSafe 3 port Three Thunderbolt 4 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s) USB 4 (up to 40Gb/s) |
| Packaging | Original Sealed |
| Warranty | 1 Year (In case you have an issue with your computer, EveryMonday will facilitate the repair for you by sending it to the Authorised Distributor for repairs. Please Note: iStore will not facilitate a repair if the item was not bought at one of their stores. And these units were imported directly from the US So please contact us should you need to get your Mac repaired) |
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 28 × 10 cm |
Content missing
